Sem vložte podnadpis

TIP: Jak ochránit svůj fotoaparát při fotografování koní? 

V momentě, kdy se pohybuješ s fotoaparátem v bezprostřední blízkosti koní, rozhodně se neubráníš různým nečistotám jako je prach, kamínky, písek, ale i další vlivy okolí, jako jsou vysoké teploty, nízké teploty, déšť a sníh. Jednoduše, fotografování ve venkovních prostorách není žádný med. Jak tedy ochránit svůj fotoaparát a objektivy? Vše Ti odtajním, stačí se začíst v následujících řádcích!

Ochrana proti prachu, písku a kamínkům...

V momentě, kdy na závodech v teplý letní den nepokropí jízdárnu, bude příležitost se těšit z krásných efektů odletujícícho písku od koňských kopyt. Bohužel, tím naše radost, z pozice fotografů, končí. Při výměně objektivu riskujeme rychlé znečištění fotoaparátu uvnitř, nehledě na to, když situaci zkomplikuje lehký vánek, natož silnější vítr. Pak je vhodné zaběhnout do uzavřené místnosti (restaurace, toaleta, atd.) a objektiv vyměnit zde. Ne vždy je to však možné.

Prach je navíc nepřítelem i pro objektiv a jeho pohyblivé části, jako je zoomovací a ostřící kroužek, pod který se může dostat. Proto je dobré fotoaparát opatřit neoprenovým obalem, který zamezí vnikání nečistot tam, kde jsou nežádoucí.

Další nečistotou, před kterou je dobré chránit objektiv, je písek a kamínky. Na pomoc přijde vhod nejen sluneční clona, ale i ochranný filtr. V případě, že odlétne od kopyta koně kamínek, odnese to pouze ochrana, nikoli sklo objektivu, jehož výměna je finančně daleko náročnější, a komplikovanější, než případná výměna filtru a clony za novou.

Co když prší, nebo sněží?

Pak je situace ohledně ochrany foto techniky obdobná, jako v předchozích bodech. Stačí tedy obléknout svůj fotoaparát opět do neoprenového obalu a případně jej vybavit sluneční clonou. V momentě, kdy se vracíš z venkovního prostředí do vnitřních, vyhřátých prostor, nech fotoaparát "aklimatizovat" nejprve v chladnější místnosti a pokud možno ho umísti do foto batohu, nebo alespoň do sáčku, který lze uzavřít na zip. Předejdeš tak případnému zamlžení a orosení fototechniky uvnitř. Odtud se velmi špatně dostává sražená voda ven.

Jak se připravit na velmi vysoké a naopak příliš nízké teploty?

V tento moment mysli především na baterie svého fotoaparátu, které dostanou zabrat nejvíce a budou se také rychleji vybíjet. Měj tedy v záloze další na výměnu, ať nemusíš fotografování předčasně ukončit. Mimo jiné se bude opět hodit neoprenový obal na celý fotoaparát.

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!