Sem vložte podnadpis

TIP: Znáte tu situaci? - "Kolik stojí fotografování s Vámi?" - "No, ehm..."

S fotografováním to myslíte vážně, baví Vás a chcete si s ním přivydělat, nebo se s ním chcete dokonce živit? Pokud na tuto otázku odpovíte "Ano", jste na správném místě. ;-) Takže, nafotili jste párkrát koně pro Vaše známé bezplatně, nebo jste vyrazili na závody, abyste si vytvořili své vlastní portfolio a pomalu Vás začínají oslovovat další zájemci o fotografování či o Vaše fotografie? Pak jste tedy zřejmě byli nuceni se zamyslet nad odpovědí na otázku: "Kolik bude focení s Vámi stát?" Focení bezplatně je řešením v případě, že se Vám jakkoli Vaše služba vrátí zpět, například formou protislužby, nebo formou jinéh druhu výhody. Jak tedy na tuto otázku správně stanovit odpověď?

... vždyť i uklízečka veřejných záchodků dostává zaplaceno!

Řeknu Vám rovnou, že focení zadarmo nikam nevede. Stanete se tak otrokem svého volného času. Navíc, věci, které v dnešní době něco stojí, mají větší pravděpodobnost toho, že si jich bude někdo vážit. Pokud tedy víte, že Vás fotografování baví a máte dostatek času se této činnosti věnovat, pak věřte, že si můžete i slušně přivydělat, nebo se fotografováním i živit. Fotografování se tak nestane jen Vaším koníčkem, do kterého bezhlavě cpete finance, které rozhodně nejsou malé... Navíc, proč si ze svého koníčka neudělat svůj vlastní "džob"? Zní to jako sen? Pojďte ho zkusit žít! ;-)

Spousta lidí má blok, říct si o jakoukoli částku za fotografování. Takoví jedinci by si měli vzít do ruky tužku a papír a sepsat si, co vše do této činnosti investují a jaká částka by je zvedla ze židle, aby vyrazili do terénu fotit. Pokud je však tahle myšlenka nepovzbudí a blok jim nepomůže překonat, měli by se raději přihlásit na brigádu k úklidu veřejných záchodků, aby měli z čeho svůj koníček "fotografování" dotovat - tam totiž určitě dostanou víc, než o kolik by si řekli po celodenním focení koní na závodech. ;-P

Chci svou cenu za focení stanovit, ale o kolik si mám říct?

Na tuto otázku mám dvě odpovědi:

  • Naúčtujte si tolik, aby Vás představa částky, kterou za focení získáte, opravdu zvedla ze židle!
  • Řekněte si o takovou částku, o které budete vědět, že jí skutečně věříte a stojíte si za ní!

Rozvedeme si nyní první odpověď do detailu. Pokud byste byli v situaci, že byste seděli na dostihovém závodišti a chodili by za Vámi návštěvníci a postupně Vám nabízeli částky, za to, že je vyfotíte spolu s jejich koňským favoritem, pro jakou částku byste byli ochotni vylézt ven do mrazivého deště, dřepnout si do bláta, nafotit je dle jejich představ a fotku následně vyretušovat a upravit? Zvednete se z teplé židle za 20 korun? Nebo za 100 korun? Nebo snad za 1000 korun? - To bylo trošku nadnesené přirovnání, ale ve své podstatě to tak je. ;-) K této částce, která Vás opravdu zvedne ze židle byste navíc měli započítat fakt, že Vás pořízení kvalitní fotky stojí daleko víc, než pouhých pár kroků na plac:

  • museli jste nejprve pořídit kvalitní foto techniku,
  • museli jste se s foto technikou naučit zacházet, prošli jste tedy zřejmě nějakým kurzem, nebo jste trávili dlouhé hodiny čtením návodů a sledováním videí,
  • abyste se dostali na místo fotografování, sedli jste do auta, tramvaje, vlaku a museli jste tedy zaplatit za naftu, nebo jízdenku,
  • pro úpravu fotografií používáte nejen programy k tomu určené, ale i Váš počítač, internet a elektriku,
  • trávíte spoustu času při pořízení fotografie, ale i při její úpravě,
  • možná jste investovali i čas a své finance do kvalitní prezentace Vašich fotografií a služeb v online, ale i tištěné podobě,...

Při stanovení výsledné ceny byste tedy měli myslet i na tyto skutečnosti. Rozpočítejte si tedy nákup techniky a programů cca na dva roky (pak totiž vyjde nový model fotoaparátu nebo programu, který budete chtít zakoupit!) a zjistíte, při jaké částce za fotografování se Vám tato investice vrátí zpět. Zkuste si také spočítat, kolik času Vás bude celá akce fotografování stát, pokud nad ní strávíte 2 hodiny při fotografování a 2 hodiny při úpravě fotografií, určitě pro Vás ve výsledku nebude příliš motivující, když budete pracovat za 25 korun na hodinu - focení za 100 korun Vás tedy zřejmě těšit nebude... :-) Avšak, každý máme své měřítko a svou vlastní "hodnotu", pro kterou jsem ochotní pracovat.

Ke druhé odpovědi sdělím, že pokud nevěříte kvalitě, ve které svou práci vykonáváte, nebudete tedy věřit i své "vlastní ceně". Tuto skutečnost na Vás dříve, nebo později Vaši klienti vycítí. Stanovujte tedy cenu s ohledem na Vaše rozumové schopnosti a na Vaše pocity, které z odvedené práce skutečně máte.

Je to, jako podříznout si větev pod vlastním zadkem...

Plyne z toho tedy jasný závěr - nepodceňujte se, ale ani se nepřeceňujte. Podcenit se, pro Vás bude znamenat dříve, či později ztrátu chuti k fotografování - budete tuto činnost vykovávat často a přestane pro Vás být radostí, pokud budete na hodinu brát 25 korun, jinde by Vám dozajista dali víc. Pokud se budete přeceňovat, nikdo Vám Vaši částku za Vámi odvedenou službu nebude věřit - podříznete si tak větev pod vlastním zadkem sami. ;-) Pokud Vám bude připadat, že za cenu za fotografování ve výši 500 korun, nebudete moci sehnat své zákazníky, pak je skutečně neseženete. A ještě jeden tip: nekoukejte na to, kolik si účtuje "konkurence". Každý z nás fotografů totiž odvádí trochu jinou práci a každý se pohybujeme v okolí malinko rozdílné klientely. Budujte si vlastní okruh klientů, naučte se je znát a společně s nimi budujte svou vlastní službu jako dokonalý "džob".

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!