Sem vložte podnadpis

TIP: Umíte komunikovat s asistentem při fotografování? 

"Prosímtě, stoupni si teď s tím koněm někam víc na stranu... Koně otoč na mě. A ty nějak zapózuj a přitom se nesměj a tvař se tak nějak líp." Připomíná Vám to něco? :-) Nic si z toho nedělejte, každý z nás si tímhle z pozice fotografa prošel. Mám pro Vás však dobrou zprávu. Takové situace lze řešit a to velmi jednoduše dvěma různými způsoby.

Jsem spíše introvert, mluvení po mně nechtějte...

Pokud nepatříte mezi tu skupinu fotografů, která se umí rychle a přesně vyjádřit, co po asistentovi s koněm chce, můžete to vyřešit jednoduchým zadáním: "Pracuj si s koněm, tak jak to běžně děláte, já vás při tom budu fotit." A máte svým způsobem vyhráno. Občas už bude stačit, když asistentovi, který bude s koněm manipulovat, řeknete, aby to zopakoval, nebo aby se na chvíli zastavil a usmál se, nebo se jen podíval Vaším směrem. Tohle řešení bude vhodné i pro fotografy, kteří zatím ještě nemají dostatek svých nápadů, které by chtěli realizovat. Jednoduše budete fotit to, co se Vám bude aktuálně dít před objektivem a nemusíte nad tím příliš přemýšlet a koně s asistentem situovat do nepřirozených pozic. Jednou z dalších variant, kterou při fotografování můžete také využít je, že asistentovi sami ukážete, co chcete, aby udělal, případně ho s jeho svolením nastavíte a upravíte sami.

Komunikace s asistentem? Jasně, to dám! Co mám říkat?

Když však máte v hlavě plno nápadů, které chcete při fotografování zrealizovat, je třeba, abyste byli schopni jednoduše vysvětlit asistentovi, co má dělat. Tedy: "Pravou rukou pohlaď koně na plecích, levou mu polož nahoře na krk. Koně couvni o krok vzad. Postav se o metr víc vpravo.". Už Vám to přijde srozumitelnější? Tak takový je správný způsob, jak by měla vypadat komunikace mezi Vámi a asistentem. Naučte se používat pojmy "pravá" a "levá" z pohledu asistenta, nikoli z Vašeho pohledu. Pokud fotíte koně například v zootechnickém postoji, raději ho nechte o krok couvnout, než abyste po něm chtěli drobný krůček vpřed. A pokud budete chtít, aby asistent, kterého budete mít nafotografii také, měl výraz zamilovaného člověka, sdělte mu, ať si vzpomene na svou nejromantičtější chvíli v životě. Naopak, když budete chtít, aby se lehce usmíval, chtějte po něm, ať si vzpomene na svou poslední dovolenou u moře, jak mu bylo příjemně, když ležel u moře a užíval si volna. Cítíte z toho tu přirozenost, se kterou Vám najednou asistent na tváři vykouzlí daný výraz? Těmito jednoduchými triky si můžete pomoci k nestrojeným fotografiím s přirozenou atmosférou. Je však důležité si všechna tato zadání, kterými budete asistenta korigovat, osvojit, abyste příliš dlouho neváhali nad tím, co vlastně od asistenta chcete. Základem však je, vžít se do jeho situace a vysvětlit mu vše co nejsnazším způsobem. Z fotografování se tak stane příjemné setkání a nikdo nebude na konci odcházet z pocitem "hlupáka", které nepochopil, nebo nesdělil správně zadání. Komunikace je jednoduše základem všeho. :-)

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!