Sem vložte podnadpis

TIP: Náročná výzva v podobě černého koně na sněhu!

Pojď do téhle výzvy po hlavě. Uvidíš, že to zas tak náročné není! Vždyť je to jen černý kůň na sněhu. No, asi se teď chytáš za hlavu a říkáš si, to se ti to mele, když víš, jak na to! Tak moment! Ty už budeš taky vědět jak na to, jen si přečti tenhle článek až do konce, jo?

Nejdřív se mrknem na nastavení foťáku. V první řade si zkontroluj, že budeš všechny svoje záběry sypat do formátu RAW, nikoli JPG. Pak má jistotu, že budeš mít možnost fotky v počítači s přehledem upravit. Pak po očku zkontroluj, že pokud se chystáš cvaknout koně v pohybu, máš nastavený automatický režim ostření na dynamickou scénu. Když budeš fotit portrét, postačí ti automatický režim ostření na statickou scénu. Jelikož středový ostřící bod ostří nejrychleji, zaměř se na to, že budeš střílet na jistotu a tím pádem bude aktivní právě středový ostřící bod. Kompozici vyřešíš až při úpravě fotky v počítači. A protože fotíš do RAWu, nemusíš myslet na to, jak máš nastaveno vyvážení bílé barvy. To je věc, kterou vyřešíš taky až v počítači. No a co teď? Jednoduše nastavit manuální režim na fotoaparátu, ISO zvolit nejnižší možné s ohledem na světelné podmínky, clonu zvol s ohledem na hloubku ostrosti, kterou chceš mít na výsledné fotografii zachycenou (já volím obecně nejnižší možnou hodnotu) a čas s ohledem na to, zda se jedná o pohybovou fotografii (pak volím krátký čas), nebo portét (pak si mohu dovolit nastavit i delší čas). A když už máš vše nastaveno, mrkni na indikaci expozice, jestli je fotka dobře vyvážená a hurá cvaknout ten TOP záběr!

Černej kůň se vždycky fotí hůř, ať už je hodně světla, nebo málo světla. Každopádně dbej na to, ať středovej ostřící bod směřuješ na oko / hlavu koně. Pomoct si můžeš i tím, že koníkovi hodíš na hlavu rozdílně barevnou uzdečku / ohlávku, nebo mašli, na kterou budeš moct zaostřit rozhodně snadněji, než na jeho černé oko. A když je kůň tam, kde ho chceš mít, jednoduše namáčkni spoušť a domáčkni. Hurá, je hotovo! Ale jen napůl...

To, co nafotíš je taky potřeba řádně upravit. Cílem tedy při úpravě fotek je, stáhnout všechna místa, která se zdají být přesvětlená a naopak vytáhnout všechna místa, která se na fotografii tváří příliš tmavá. A to je ten důvod, proč jsme si nastavili na začátku RAW. S milým JPGem už tolik divadýlka neuděláme. No a je to! Přeji spoustu úspěšných cvaků!

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!