Sem vložte podnadpis

Kolik času mi zaberou úpravy fotografií? 

To máš tak... Když bylo mé fotografování ještě v samotných počátcích, úpravám fotografií jsem nikterak nevěnovala čas, natož pozornost. V podstatě mi stačilo, že jsem fotografie v JPG stáhla do počítače a rovnou jsem je předala osobám, kterým byly určené. Dnes už je tomu jinak. Dnes už stojím za heslem, že pořízení fotografie je 50% práce a úprava fotografií dalších 50% práce.

Začnu tedy netradičně, a to od konce. V současné době mi úprava standardní sady cca 30 fotografií zabere tak hodinku práce, do které zahrnuji stažení fotografií do počítače, jejich nahrání do katalogu v Adobe Lightroom, vyfiltrování v rámci knihovny, následná hromadná úprava ve vyvolávání, s mírným poladěním s ohledem na rozdílnost teploty barev a vyvážení expozice a jejich následné přesné lokální upravení a doostření v Adobe Photoshop. Pak už zbývá jen export z Lightroomu do požadovaných formátů, poměrů stran, rozlišení a je hotovo! Dřív to tak jednoduché ale nebylo!

Když se ohlédnu zpět, třeba jen o dva roky, upravovala jsem tehdy i v Adobe Lightroom každičkou fotografii zvlášť, krůček po krůčku. A to člověk ztrávil času nad jednou fotkou! Vyvážit ji v každém kroku po stránce globálních úprav a až poté se vrhnout na úpravy lokální... Jo, tak dvě, tři hoďky práce a sada fotek byla teprve na světě. Celkem bláznivá představa, že? Ale bohužel tomu tak bylo. Nikdo mi neukázal, že se dá práce zjednodušit a tak jsem to dělala, jak nejlépe jsem uměla a za běhu jsem se neustále učila novým věcem... A to neříkám, že teď umím vše. Zdaleka ne! Každým dnem se přiučím něčemu novému. Už však mohu říci, že netrávím příliš mnoho času nad zbytečnými úpravami, které lze dělat snadno a rychle a mám tak čas pohrát si s úpravami lokálními, které dodají fotografiím opět na jiné úrovni.

Pokud to tedy shrnu, má cesta související s úpravami standardní sady fotografií vypadala přibližně takto:

1. rok fotografování - 0 minut strávených nad úpravami
2. rok fotografování - 0 minut strávených nad úpravami (překvapivě...)
3. rok fotografování - 0 minut strávených nad úpravami (to jsem byla lempl, co?)
4. rok fotografování - 30 minut strávených nad úpravami (automatické úpravy tónu, kontrastu a barev v Adobe Photoshop to jistily...)
5. rok fotografování - 60 minut strávených nad úpravami (počátky práce s ořezemem, nakloněním fotografie a základní retuše v Adobe Photoshop)
6. rok fotografování - 60 minut strávených nad úpravami (objevuji kouzlo Adobe Lightroom a různých programů upravujících fotografie prostřednictvím přednastavených filtrů, základní úpravy již sekám "jako Baťa cvičky")
7. rok fotografování - 120 - 180 minut strávených nad úpravami (úprava každé fotografie v Adobe Lightroom a Adobe Photoshop zvlášť bez užití hromadných úprav... prostě pakárna, která žere čas a musela jsem to změnit a tak koncem roku přicházím zjednodušeným úpravám na kloub!)
8. rok fotografování (panejo, to už fotím tak dlouho?!) - 45 - 60 minut strávených nad úpravami (základní úpravy už dělá Lightroom téměř sám a já už si jen hraju s lokálními úpravami v Adobe Photoshop, takže brnkačka...)

Ani teď však nelením a pokaždé, když je čas, tak si sednu a snažím se přiučit novým postupům, abych si zvládala procesy neustále zjednodušovat a hlavně do svého seznamu úprav neustále přiřazovala nové procesy, které opět posunou fotografie na vyšší úroveň. Úpravy fotografií jsou jednoduše nevyčerpatelná studna... A jak to máš s úpravami fotografií ty? Napiš mi!

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!