Sem vložte podnadpis

TIP: Jaký objektiv volit pro fotografování koní? 

Během několika posledních dní se mi ve zprávách hromadí dotazy ve stylu: "Jaký objektiv si mám pořídit pro focení koní?" Rozhodla jsem se tedy, připravit pro všechny, kteří se tímto dotazem také zabývají, připravit článek s tipy, jaký objektiv si pořídit.

Fotím portréty koní a koně v zootechnickém postoji...

V tomto případě určitě uvítáte objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností, abyste nemuseli, v případě, že budete mít v ruce teleobjektiv, příliš couvat. Můžete tedy sáhnout po ohniskových vzdálenostech 17 mm - 55 mm. Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností bude mít určitě lepší kresbu, než objektiv s možností zoomování. Volila bych především objektiv světelný, tedy f/2,8 po celé své délce, případně můžete zabrousit i do f/1,8 pro nižší hloubku ostrosti. Pro fotografování statických pozic koní Vám postačí objektiv s klasickým ostřícím systémem. Ostření je v tomto případě pomalejší, hlučené, ale objektiv bude zajisté levnější.

Fotím koně v pohybu...

Pokud jste se rozhodli pro focení koní v akci, pak byste se měli vybavit více objektivy. Jedním ze základních by měl být s kratší ohniskovou vzdáleností, ideálně s možností zoomování. Tedy od 17 mm - 24 mm do 55 mm - 100 mm. Opět bych upřednostnila objektiv světelný, tedy f/2,8 po celé své délce. Nebudete tak mít potíže při zazoomování s tím, že Vám objektiv s danou ohniskou vzdáleností nastaví hloubku ostrosti, která se Vám při pořízení fotografie příliš nehodí. K zahození nebudou ani objektivy se světelností f/4, avšak za horších světelných podmínek už budou Vaše možnosti omezenější, například při fotografování v jezdeckých halách. Dalším objektivem, který by se měl ve Vaší brašně nacházet, je teleobjektiv v rozsahu od 70 mm - 100 mm do 200 mm - 400 mm. Takový objektiv oceníte v případě, že budete fotit koně z větší vzdálenosti na závodech, na dostizích apod. Zajímavý pohled Vám poskytne i objektiv známy také jako "rybí oko". Při focení koní v pohybu bych dbala na to, aby byl objektiv vybavený ultrazvukovým ostřícím systémem, který Vám zajistím velmi rychlé a přesné ostření na pohybujícího se koně. Tento systém ostření se značí USM u značky Canon, SWM u značky Nikon, SSM u značky Sony a Konica Minolta a HSM u značky Sigma.

A co dál?

Při výběru objektivu bych volila ideálně značku odpovídající tělu Vašeho fotoaparátu. Jsou však i případy, kdy objektivy vyrobené rozdílnou značkou s bajonetem odpovídajícím Vašemu tělu fotoaparátu jsou povedenější, než ty z "domácí dílny", ale není jich příliš mnoho. V případě, že se rozhodnete pro pořízení nového objektivu, zkuste zapátrat i v nabídkách objektivů z druhé ruky. Velký výběr jich naleznete na webu Paladix.cz. Pokud si však nejste jistí s koupí objektivu z druhé ruky, můžete vyrazit spolu s prodejcem do nejbližšího servisu foto techniky a nechat si od odborníků objektiv zkontrolovat.

Pokud máte další otázky související se zakoupením nového objektivu, klidně mi napište. Jinak Vám přeji úspěšné zakoupení a ať Vám nový objektiv dělá radost! ;-)

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!