Sem vložte podnadpis

TIP: Jak ovládnout metodu "high key"? 

Jak jsem slíbila v předešlém článku, který byl věnovaný fotografování koní na sněhu, tentokrát si můžete přečíst o tom, jak pořídit "high key" fotografie. Metoda "high key" byla užívána v dobách dřívějších, kdy světu vládla černobílá fotografie. Ve fotografii, kde je použita tato metoda převládá bílá barva, která dává fotografii jemný, něžný a čistý nádech. Je však jedno, zda je po úpravách na fotografiích barevnost zachována, nebo je vše převedeno do černobílé podoby. Dokonalý efekt "high key" vniká při samotném fotografování, ale i v následné postprodukci. Opakem této metody je tzv. "low key" fotografie, o které si můžete přečíst v dalším článku.

Jak na "high key" při fotografování

Fotografii takového charakteru pořídíme hned několika způsoby. První způsob je fotografování za přímého slunečního světla. V tomto případě budeme fotografovat koně v protisvětle. Sluneční svit nám na fotografii, v pozadí, pomůže vytvořit přemíru bílého pozadí, tedy přepalu. Dalším způsobem, může být fotografování za počasí, kdy je pod mrakem. Budeme se snažit, aby fotografie byla více přeexponovaná (expozimetr na fotoaparátu bude ukazovat spíše kladnou hodnotu). Fotíme tak, abychom v pozadí měli opět oblohu. Další variantou je mlhavé počasí. Opět se budeme snažit fotografii přeexponovat. Výhodou je, že nám hustá mlha pomůže zakrýt nechtěné pozadí, jako je například keř na louce apod. Obdobně jako mlha určitě poslouží i sněhová pokrývka. Poslední možnou variantou je nalezení jednolitého světlého pozadí, například bíle natřenou stěnu stáje, před kterou koně postavíme.

Ladíme "high key" v počítači

High key fotografii vyladíme nejlépe, pokud je pořízena ve formátu RAW. Pokud budeme mít fotografii v JPG, nemáme možnost dokonale měnit expozici a pracovat s úrovní stínů a světel. Fotografie, která má předpoklad pro "high key" se v programu pro úpravu fotografií snažíme upravit tak, aby byla více přeexponovaná (ve variantě, která zůstane barevná), případně ji převedeme do černobílé varianty. U barevné varianty si však dávejte pozor na tzv. "posterizaci", což jsou viditelné přechody z mezi jednotlivými barvami na fotografii. Pokud ještě nemáte takové zkušenosti s retuší, bude se Vám taková fotografie i snáze retušovat. K těmto úpravám Vám bohatě postačí Adobe PS Lightroom.

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!