Sem vložte podnadpis

ROZHOVOR: Vše se nedá vyčíst jen z knih...

S Alenou jsme se potkaly poprvé na foto workshopu na Farmě Ptýrov. Patří mezi fotografy, kterým nejlépe sedí fotografování koní na parkurových závodech, ale i ve volnosti ve výběhu. Jsem ráda, že se naše cesty potkaly, Alena dává do fotografování celé své srdce a z její tvorby má člověk opravdu radost. Pojď se tedy seznámit s její tvorbou blíže!

O fotografce

Jméno fotografky: Alena Lohýnská
Odkaz na web: www.alena-photography.webnode.cz
Značka foto techniky: Nikon, Tamron
Programy využívané pro úpravu fotografií: Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio

Kdy a co tě přivedlo k tomu, vzít poprvé fotoaparát do ruky?

Focení mě bavilo odjakživa. Můj děda byl vášnivým fotografem a tak jsem to k focení a fototechnice měla blízko. Poprvé jsem fotila ještě v době, kdy se běžně fotilo pouze na kinofilm.

Tvé první kroky směřovaly již od začátku ke koním, nebo tě lákalo i jiné téma pro fotografování?

Fotívala jsem vše kolem sebe, zdokumentovala jsem naše domácí mazlíčky, zážitky, děti... Prostě všechno, co se mi líbilo a k čemu jsem měla citový vztah. Koně a parkury jsem začala fotit až o mnoho let později a vlastně úplnou náhodou. V tu dobu jsem odešla z jezdeckého klubu a hledala jiný, který by mi vyhovoval. Koně a jezdění mi moc chyběli a tak jsem s rodinou vyrazila podívat se na parkurové závody. Stála jsem u kolbiště a snažila se na můj mobil nafotit koně ve skoku, A v tu chvíli mi došlo, co bych chtěla vlastně dělat.

Jaký byl tvůj postup při vzdělávání se v oblasti fotografie?

Největší skok, při vzdělávání v oblasti fotografie, u mě nastal po pořízení digitálního fotoaparátu - zrcadlovky. V každé volné chvíli jsem pročítala odborné články a knihy o fotografování. Začala jsem navštěvovat kurzy fotografování, Photoshopu a přihlásila se na workshop Jak fotit parkury.

Kolik času trávíš nad pořízením fotografií a kolik nad jejich úpravami?

Fotografování mi zabere cca 2 - 8 hodin týdně. Záleží na tom, jestli fotím parkurové závody, tréninkové hodiny nebo koně ve výběhu. Upravováním fotografií pak strávím přibližně ten samý čas jako focením.

Než začneš s fotografováním přímo na place, chystáš si nějaký plán, co chceš během fotografování zachytit?

Ano, než vyjedu fotit, už mám promyšlené, co přesně bych chtěla zachytita a podle toho jednám, sebou beru jen potřebnou fototechniku. Před samotným focením např. závodu si projdu kolbiště a pečlivě si vyberu překážky, u kterých chci nejčastěji fotit.

Nad čím během fotografování přemýšlíš a co tě na této činnosti baví nejvíce?

Sama trochu jezdím a tak mám ke koním a skákání blízko. Pokud fotím parkury, nechávám se vtáhnout do děje na kolbišti. S jezdcem prožívám každý skok... Když se pak podívám na své fotografie, jásám, když vidím, že se mi alespoň pár podmanivých okamžiků povedlo na fotografiích zachytit. A to mě na fotografování koní baví nejvíc.

Fotíš koně raději na závodech, nebo si jich užiješ více ve volnosti ve výběhu?

Nejraději fotím závody, kde se snažím zachytit vztah jezdce a koně. Závody jsou pro oba vrcholem jejich snažení, hodiny a hodiny trénování se na kolbišti promění v hmatatelný výsledek.

Kam se nejčastěji za koňmi s fotoaparátem vydáváš?

Nejčastěji fotím na Pardubicku. Mám zde několik oblíbených jezdeckých klubů a jezdeckých akcí, kam se ráda vracívám.

Jaká byla tvá nejvzdálenější cesta za koňmi a kde tě fotografování koní bavilo nejvíce?

Má nejdelší cesta za fotografováním koní byla na foto workshop na farmu Ptýrov, který jsem si opravdu užívala! Nádherné prostředí, nádherní koně... A dobře tam vaří!

Máš nějaký sen, kde, nebo při jaké příležitosti si chceš koně nafotit?

V tuto chvíli prožívám svůj sen... Třeba časem příjde další, který se pokusím zrealizovat.

Co je tvým cílem v oblasti fotografie nyní? Kam se chceš posunout dál?

Mým cílem je fotit, fotit a fotit... Ráda bych vypilovala své fotky po technické stránce.

Je něco, co chceš začínajícím fotografům koní vzkázat?

Určitě bych jim doporučila, pokud se chtějí posunout dál, aby navštěvovali kurzy... Ne všechno se dá vyčíst z knih. Od lektora se nedozvíte jen potřebné informace a fakta. Lektor vám dá zpětnou vazbu k vašim fotografiím a právě ta nás posouvá dál...

Líbil se Ti tento rozhovor?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!