Sem vložte podnadpis

ROZHOVOR: Nebojte se špatných a zkažených fotek, posouvají vás k těm dobrým! 

Fotografování koní je úžasné odvětví, avšak nikterak lehké. O tom se přišel před časem přesvědčit začínající fotograf Lukáš, na foto workshop zaměřený na fotografování koní na dostizích. Dostihy patří mezi opravdu velmi rychlá jezdecká odvětví, ve kterých není čas ztrácet čas. To vše však Lukáše neodradilo a rozhodl se v oblasti focení koní vzdělávat nadále. Držím mu tedy palce na cestě za úspěchem a především za radostí z fotografie!

O fotografovi

Jméno fotografa: Lukáš Procházka
Odkaz na web: https://www.facebook.com/lukasprochazkafoto/
Značka foto techniky: Pentax
Programy využívané pro úpravu fotografií: Adobe Lightroom a Photoshop

Kdy a co tě přivedlo k tomu, vzít poprvé fotoaparát do ruky?
K focení jsem se dostal relativně nedávno, asi dva roky zpět jsem začal fotit na kinofilmové foťáky. Byla to spíš touha zkusit něco nového, nějak se umělecky realizovat a v té době se hodně mých přátel věnovalo focení. A taky mi vůbec nešlo malovat.

Tvé první kroky směřovaly již od začátku ke koním, nebo tě lákalo i jiné téma pro fotografování?
Začínal jsem krajinkami a focením fotek ve stylu Lomo. Nebyl v tom nějaký záměr, spíš mít foťák co nejčastěji v ruce a fotit. Pak jsem si zkusil portréty, noční město, luminografii a koně jsou tak pro mě spíš novinkou, která se mi zalíbila a momentálně jedno z témat, kterým se chci věnovat.

Jaký byl tvůj postup při vzdělávání se v oblasti fotografie?
Poté, co jsem přesedlal na digitální foťák, jsem netroškařil a zapsal se do prvního ročníku dálkového studia soukromé fotografické školy a skoro se ve focení utopil, ale nelituji toho a vyzkoušel jsem si tak třeba i focení dírkovou komorou. Pak jsem začal přidávat i krátkodobější kurzy s různým zaměřením, mimo jiné i s Martinkou.

Kolik času trávíš nad pořízením fotografií a kolik nad jejich úpravami?
Nad pořízením fotografií méně, než bych chtěl a nad úpravami více, než bych chtěl. Fotit bych mohl pořád, což při práci ne úplně jde. A u úprav pak trávím víc času, než bych kolikrát chtěl. Navíc se většinou pak na fotku podívám druhý den a upravím jí jinak. Což vzhledem k tomu, že výsledek je pořád jen jeden, není úplně efektivní styl práce.

Než začneš s fotografováním přímo na place, chystáš si nějaký plán, co chceš během fotografování zachytit?
S koňmi paradoxně tolik ne, ale jak do této oblasti pomalu pronikám, tak i zde začínám dopředu přemýšlet, co chci zachytit. Ale jinak ano, mám sešit, kam si maluji návrhy fotografií a píšu myšlenky k nim. U promyšlenější série fotek už jsem se dostal i k tomu, že jsem si danou myšlenku nechal detailně namalovat někým, kdo to opravdu umí. Teď už je jen nafotit.

Nad čím během fotografování přemýšlíš a co tě na této činnosti baví nejvíce?
O světle, kompozici, pohybu, na který se dívám a jeho dynamice, barvách, přemýšlím, jak bude fotka vypadat barevná a černobílá... A u lepších fotek i o příběhu, který ve fotce vidím a chci ho vyjádřit. A nejvíc mě baví to, že při přemýšlení o těchto všech věcech už nepřemýšlím o ničem jiném. Focení je pro mě velký relax a během něj pro mě vnější svět přestává existovat.

Fotíš koně raději na závodech, nebo si jich užiješ více ve volnosti ve výběhu?
Na obojím mě baví něco trochu jiného. Ve výběhu je rozmanitější paleta projevu, kterou kůň může vyjádřit a na závodě mě zas baví ta dynamika, soustředění jezdců i koní a ostatně celá atmosféra okolo.

Kam se nejčastěji za koňmi s fotoaparátem vydáváš?
Zatím spíš do výběhů a kam mě kdo za nimi pustí.

Jaká byla tvá nejvzdálenější cesta za koňmi a kde tě fotografování koní bavilo nejvíce?
Za koňmi jezdím zatím jen po republice, uvidím, jak to bude v budoucnu. Jet se podívat někam za divokými koňmi by se mi líbilo.

Máš nějaký sen, kde, nebo při jaké příležitosti si chceš koně nafotit?
Momentálně mě nejvíc láká nafotit sérii fotek práce s koňmi v lese. Líbí se mi myšlenka spojení tématu koní s tématem sociálního dokumentu.

Co je tvým cílem v oblasti fotografie nyní? Kam se chceš posunout dál?
Je pořád dost toho, co se chci naučit, nebo vyzkoušet, nicméně pokud budu mít pocit, že moje fotky za něco stojí, rád bych se jimi začal více veřejně prezentovat.

Je něco, co chceš začínajícím fotografům koní vzkázat?
Nebojte se špatných a zkažených fotek, posouvají vás k těm dobrým.

Líbil se Ti tento článek?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!