Sem vložte podnadpis

ROZHOVOR: Jestli Vás focení baví, není co řešit! 

Další fotografkou, kterou Ti chci prostřednictvím blogu "Jak fotit koně" představit, je Lucka Dimitrov. Její fotografie jsou především zaměřené na dostihový svět, ale i na všestrannost. Je vidět, jak se neustále vyvíjí kupředu, a to především proto, že je pro ní fotografování symbolem radosti a odreagování od pracovního stereotypu. A pokud člověk fotí s láskou, na výsledku se to vždy projeví!
Prvně jsem se s Luckou naživo setkala na našem společném výletu na foto workshop, který pořádáme již každoročně, společně se skupinou GALOPP-FOTO. Jednalo se o výlet do St. Moritze na White Turf. Podmínky tehdy nebyly nikterak valné, ale i přesto se se silnou chumelenicí Lucka vypořádala bravúrně a přivezla si domů spoustu krásných úlovků, ale i zážitků. Věřím, že společně opět brzy vyrazíme na cestu za koňmi s fotoaparáty v ruce. Do té doby jí přeji spoustu skvělých fotografií koní, které budou dělat radost nejen jí, ale i jejímu okolí! A ty si nyní pojď přečíst o tom, co pro Lucku fotografování znamená.

O fotografce

Jméno fotografky: Lucie Dimitrov
Odkaz na portfolio: lucie-dimitrov.wbs.cz
Značka foto techniky: Canon EOS 60D
Programy využívané pro úpravu fotografií: Zoner, občas Adobe Lightroom

Kdy a co tě přivedlo k tomu, vzít poprvé fotoaparát do ruky?
K focení mě přivedl táta, který dřív hodně fotil, ještě za "analogových" časů, což hrozně obdivuju, temnou komoru bych asi nedala. :-) Je to zhruba tři roky, co mi půjčil svoji zrcadlovku Canon 450D a já začala zkoumat, co to vlastně umí. Pak jsem si ji půjčila i na výlet s kamarádkou do Chuchle a vlastně od té doby v tom lítám. :-)

Tvé první kroky směřovaly již od začátku ke koním, nebo tě lákalo i jiné téma pro fotografování?
Ano, koně a přímo dostihy byly od začátku mým hlavním cílem, jednak proto, že se na dostihy dá docela dobře dojíždět i bez auta a jednak je ta atmosféra prostě úžasná. Fotím ale ráda i ostatní odvětví jezdectví, nebo různé chovatelské akce, výstavy. Mým častým objektem focení je i můj pes, i když se mu většinou moc spolupracovat nechce. :-) Letos bych se ráda podívala s foťákem i na nějaké automobilové závody a taky mě čeká jedna svatba (jako druhý fotograf :-) ). Hodně mě láká i urbex, ale tam jsem opět limitovaná tím, že nejsem "pojízdná".

Jaký byl tvůj postup při vzdělávání se v oblasti fotografie?
Jsem ukázkový příklad samouka, učila jsem se a pořád učím hlavně metodou pokus-omyl, čtením knížek, článků na internetu, ale i pomocí rozhovorů s jinými fotografy, kteří jsou ochotní se o své zkušenosti podělit. No a také jsem se zúčastnila jednoho workshopu. :-)

Kolik času trávíš nad pořízením fotografií a kolik nad jejich úpravami?
Nad pořízením většinou celý den, je to prostě koníček, takže když někam vyrazím, domů se vracím až večer. :-) A nad úpravami pak pár hodin prosedím také.

Než začneš s fotografováním přímo na place, chystáš si nějaký plán, co chceš během fotografování zachytit?
Jsem spíš spontánní člověk, nic moc neplánuju a když už ano, většinou to stejně z 99% nevyjde. :-D Takže spíš číhám na ten správný okamžik. Někdy přijde, někdy ne, ale i to k tomu patří. :-)

Nad čím během fotografování přemýšlíš a co tě na této činnosti baví nejvíce?
Zjišťuju, že asi nepřemýšlím, jen si to užívám. :-D Ne, vážně. Přemýšlím hlavně nad světlem, na dostizích nad tím, jestli tyhle světelné podmínky vydrží následujících třicet vteřin, než koně doběhnou k překážce, u které stojím, nebo bych měla ještě raději upravit nastavení. :-) S tím se ale určitě potýká každý. A baví mě kolem toho úplně všechno - atmosféra, možnost setkat se s přáteli, poznat nové lidi. Je to pro mě úžasný relax a způsob, jak "vypnout".

Fotíš koně raději na závodech, nebo si jich užiješ více ve volnosti ve výběhu?
Prozatím jsem neměla možnost ve volnosti fotit, ale jsem si jistá, že by to bylo super a láká mě to, takže se snad zadaří. :-)

Kam se nejčastěji za koňmi s fotoaparátem vydáváš?
Nejčastěji to jsou právě dostihy, hlavně Pardubice, Lysá nebo Chuchle, i když ta už trochu méně často. Pak všestrannost a když je možnost, ráda vyrazím na různé výstavy, přehlídky a chovatelské dny.

Jaká byla tvá nejvzdálenější cesta za koňmi a kde tě fotografování koní bavilo nejvíce?
Nejvzdálenější zatím rozhodně Švýcarsko, St. Moritz, naprosto úžasný, neskutečný zážitek. Nejvíce mě bavilo focení na dostizích v Lysé, tamní prostředí vypadá prostě na fotkách skvěle, proto mě mrzí, že letos mi to nejspíš nevyjde. Mám ale ráda i Pardubice, hlavně při akcích, které nejsou tak profláknuté a není tam moc lidí. Ale celkově mě to baví vždycky, všude a za každého počasí. :-)

Máš nějaký sen, kde, nebo při jaké příležitosti si chceš koně nafotit?
Můj velký sen je výlet do zemí bývalého SSSR za ruskými achaly, například Dacor Stud v Kazachstánu. Nebo výstavu a aukci Pride of Poland. Z trochu jiného soudku je například moje touha navštívit město duchů Pripjať na Ukrajině nebo třeba zachytit polární záři v některé ze skandinávských zemích.

Co je tvým cílem v oblasti fotografie nyní? Kam se chceš posunout dál?
Chci se zlepšit hlavně v postprocesu, vím, že tam mám velké rezervy. Ale celkově se mám pořád hodně co učit a vždycky je co zlepšovat. :-)

Je něco, co chceš začínajícím fotografům koní vzkázat?
Jestli vás focení baví, není co řešit. Prostě foťte a užívejte si každou vteřinu, protože to za to stojí. :-)

Líbil se Ti tento rozhovor?

Vstup do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!