Sem vložte podnadpis

ROZHOVOR: Neusnout na vavřínech!

S Janou jsme se potkávaly dlouhou dobu na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. A dostihové závodiště se pro nás nakonec stalo i místem pro foto workshop. Nebylo to však to chuchelské, ale mimoňské. Ten den nám počasí nepřálo, avšak od učení nových věcí to rozhodně Janu neodradilo. Mám radost, že se Jana věnuje fotografování dostihových koní opravdu naplno, protože její tvorba mě velice baví a držím jí palce ke sklízení dalších úspěchů!

O fotografce

Jméno fotografky: Jana Syručková
Odkaz na web: janasyruckova.cz
Značka foto techniky: Canon
Programy využívané pro úpravu fotografií: Adobe Lightroom

Kdy a co tě přivedlo k tomu, vzít poprvé fotoaparát do ruky?

První fotoaparát jsem si musela vyprosit u rodičů, první snímky po vzoru otce směřovali k přírodě a především k zachycení našeho početného zvířectva, především psa Eddyeho.

Tvé první kroky směřovaly již od začátku ke koním, nebo tě lákalo i jiné téma pro fotografování?

Od mala mě lákala krása koní, ovšem doma jsme žádného neměli, takže jsem především fotila našeho psa, přírodu a při jakékoliv možné příležitosti i koně na různých jezdeckých akcích.

Jaký byl tvůj postup při vzdělávání se v oblasti fotografie?

Ve svých počátcích jsem dělala obyčejné snímky, plné amatérských chyb po čase přišlo období, kdy mě focení omrzelo, a na čas jsem fotoaparát odložila. K fotografování jsem se vrátila v roce 2013, kdy už mi pomalu přestaly dostačovat omezené funkce digitálního fotoaparátu. První zrcadlovku jsem si pořídila na podzim 2014, prošla jsem si katastrofálními začátečnickými chybami, nadšená nad možností dělat do té doby nereálné detaily a s nadšením fotila vše, co se hnulo bez rozmyslu. Krátkou dobu jsem se chlácholila, jaký jsem mistr, a jak mi to jde, abych došla brzy k prozření, že to tak opravdu není a že je potřeba udělat nějaký pokrok. Další důležitou pohnutkou ke zlepšení bylo navázání spolupráce s dostihovým webem Dostihový svět. Díky tomuto webu jsem získala příležitost fotky dostávat více do podvědomí širší veřejnosti, získala jsem akreditaci na dostihová závodiště a dostala šanci zachytit snímky z míst, kam se běžný divák nedostane. Proto, abych se nemusela stydět za své výstupy a využila příležitost, kterou mi redakce dala, bylo nutné udělat změnu! Absolvovala jsem několik fotokurzů včetně zaměřených speciálně na fotografování koní u Martiny Burianové, které pro mne byly velmi cenné a potřebné k určitému progresu.

Kolik času trávíš nad pořízením fotografií a kolik nad jejich úpravami?

Úpravám se věnuji více, patřím mezi fotografy, kteří mají rádi přirozenou fotku, ale bez úprav bych své fotografie nezveřejňovala. Jelikož ještě často dělám chyby a nechci se prezentovat špatným snímkem, dolaďuji barvy, občas dělám retuše a snažím se, aby byl snímek zajímavý a zaujal. Prioritně se snažím, aby úpravy zabíraly co nejméně času, mým cílem je co nejlépe záběr nafotit, věnovat se fotografování a co nejméně následným úpravám i když občas si ráda v Adobe Lightroomu nad něčím zaexperimentuji.

Než začneš s fotografováním přímo na place, chystáš si nějaký plán, co chceš během fotografování zachytit?

Přípravy si dělám téměř vždy, dopředu se rozmyslím, co chci fotit, odkud chci fotit, jak chci danou scénu zachytit, ale někdy si zafotím i bez příprav. Většinou fotím bez příprav vlastní kobylku ve volnosti, neřeším, pod jakým stromem je, kde by se fotila lépe, nechám jí, ať si sama řekne, kde se jí líbí a pak si užívám, že jí můžu fotit při jejích vylomeninách a musím si poradit v daném okamžiku, aby na fotografii nebyly rušivé elementy a snímek vypadal dobře.

Nad čím během fotografování přemýšlíš a co tě na této činnosti baví nejvíce?

Snažím se o zajímavou a správnou kompozici, přemýšlím v jaké situaci využít to a to nastavení aby byl výsledek zajímavý. Nejvíc mě baví, když mi záměr vyjde a fotografie se líbí.

Fotíš koně raději na závodech, nebo si jich užiješ více ve volnosti ve výběhu?

Užívám si focení jak na závodech, tak ve volnosti úplně stejně. Každé má něco do sebe. Při dostizích, rodeu je úžasná atmosféra, napětí i adrenalin, je úžasné se snažit tyto okamžiky zachytit, naopak při volnosti není důležitý výkon koně, ale jeho duše, krása, ušlechtilost.

Kam se nejčastěji za koňmi s fotoaparátem vydáváš?

Pravidelně se díky spolupráci s webem Dostihový svět vydávám na nejrůznější dostihová závodiště, ale občas si zpestřím fotografování na nějakém rodeu, koňmi ve volnosti nebo focením jiného témata než koní.

Jaká byla tvá nejvzdálenější cesta za koňmi a kde tě fotografování koní bavilo nejvíce?

Nejvzdálenějším místem byla loňská cesta do Irska na dostihový festival v Punchestownu. No a nejoblíbenějším místem, nebo spíš dnem, bylo fotografování Velké pardubické. Byl to úžasný zážitek stát u Taxisova příkopu, za kterým člověk cválající koně ani nevidí a slyší jen ten dusot kopyt, který se blíží. U otázky na sny, tak bych opravila text na to, že sen nafotit Velkou pardubickou se mi loni splnil, teď mě čekají už jen samá zpestření a doufejme zopakování toho již splněného snu.

Máš nějaký sen, kde, nebo při jaké příležitosti si chceš koně nafotit?

Jeden ze snů je si zafotit na pardubické dráze při Velké pardubické, ale těch snů je více, třeba i nafotit si polodivoké camargy ve Franci.

Co je tvým cílem v oblasti fotografie nyní? Kam se chceš posunout dál?

Momentálním cílem je zvýšit kvalitu mých fotek, minimalizovat začátečnické chyby, dělat hezké záběry, které zaujmou. Ráda bych se v budoucnu věnovala fotografování naplno, zatím ale ještě necítím dostatečnou kvalitu a praxi, abych se do toho nyní pustila

Je něco, co chceš začínajícím fotografům koní vzkázat?

Ráda bych se podělila o známé pořekadlo "neusnout na vavřínech". Nesklouznout do stereotypu, nudy a omrzení, hledat si nové věci, občas zaexperimentovat a zkusit zachytit i něco jiného než je pro daného fotografa běžné. Také není od věci občas projít nějakým fotokurzem, nebo si zafotit s někým, kdo se věnuje jiné disciplíně a získat tak jiný pohled nad fotografováním. Také doporučuju využit názoru, postřehů a nápadů a tipů od zkušenějších fotografů, nemusíte jejich doporučení striktně dodržovat, ale někdy je taková pomoc či konzultace určitým prozřením nad vlastními chybami, které často nechceme vidět.

Líbil se Ti tento rozhovor?

Přihlaš se do VIP sekce a dozvídej se o tipech na fotografování koní, jako první!