TIPY: Jak začít s fotografováním koní?

01.01.2019

Než vyrazíš na nákup svého prvního fotoaparátu, tedy těla a objektivu, zkus si zodpovědět tři základní otázky. Díky přesným odpovědím pak zvolíš správnou foto techniku mnohem snadněji.

  1. Jaká témata se chystáš fotit nejčastěji?
  2. Jaký je tvůj finanční limit?
  3. Chceš si pořídit novou, nebo použitou foto techniku?

Nejčastěji fotografované téma...

...napoví, jaké parametry by mělo mít tělo, ale i objektiv, nebo objektivy. Ty velice dobře víš, co, nebo kdo se ti bude nejčastěji před fotoaparátem pohybovat a odborník, který ti bude s výběrem fotoaparátu pomáhat naopak ví, jaké tělo a objektiv na dané téma zvolit. Je jasné, že se témata mohou v průběhu doby měnit a ruku v ruce s tím přijde i případná obměna foto techniky, ale takový je už vývoj každého fotografa.

Před koupí mého prvního fotoaparátu jsem měla jasno: chtěla jsem občas cvaknout nějakou krajinku, ale především jsem se těšila, až budu fotit pejsky a koníky.

Finanční limit

Měj v kapse alespoň 15 - 20 tisíc. V této cenové relaci bude možné sehnat poměrně pěkné použité tělo a objektiv, nebo nové základní tělo a objektiv. Každopádně platí, že každá tisícikoruna navrch je určitě dobrá.

Když jsem vybírala fotoaparát já, vydělávala jsem tehdy 15 tisíc čistého měsíčně a tak jsem si mohla udělat po pár měsících radost a koupit si z "našetřeného" fotoaparát za 10 tisíc. Nebylo to v mém měřítku zrovna levné, ale důležité bylo "nějak začít".

Nová, nebo použitá foto technika?

V případě, že se rozhodneš zakoupit foto techniku novou, s ohledem na množství výběru ti doporučím Foto Škoda, nebo Megapixel. Oba tyto obchody mají svůj e-shop, ale také kamennou prodejnu v Praze. Je tedy možné si přijít tělo i objektiv ozkoušet osobně a nekupovat tak zajíce v pytli. Pokud se rozhodneš zvolit použitou foto techniku, zmíněné obchody mají také svůj bazar. Další variantou je nákup foto techniky od přímého majitele. Nabídky na foto techniky je pak vhodné hledat na portálu Paladix, Bazoš, nebo Sbazar a vždy si nechat foto techniku předvést od prodávajícího, který ti ukáže, že je plně funkční.

S ohledem na výši platu jsem měla jasno, na nový fotoaparát nebylo, a tak jsem sáhla po použitém. Ve výsledku funguji stejným způsobem dodnes. Když si počkám na konkrétní nabídku objektivu, která je cenově výhodná a majitel prodává kvalitní kousek, tak se pak dostanu na poloviční, třetinovou, čtvrtinovou, ... cenu, než pokud bych kupovala techniku novou. A občas i se zárukou.

Jakou značku?

Sama za sebe preferuji výrobce Nikon, nebo Canon, jejichž značka je nejen velice dobře známá, což není pro fotografování až tak důležité, ale po stránce kvality výstupů, dostupného příslušenství a servisu, se jedná o skvělou volbu.

V momentě, kdy jsem se rozhodovala, do jaké značky jít, byl pro mě jasnou volbou Nikon, protože ten si pořídil ve stejné době i můj brácha. Jednak mi padl dobře do ruky a navíc mě i těšila vidina toho, že budeme moci sdílet objektivy. To trvalo do doby, než brácha foťák prodal. Tři měsíce poté, co jsem si ho koupila já. Ehm...

Návod máš tedy před sebou a teď už stačí se jen rozhodnout. Pokud chceš s výběrem poradit, napiš mi, jsem Ti k dispozici. A v momentě, kdy budeš mít svůj vysněný fotoaparát doma, inspiruj se z následujícího článku, ve kterém jsem pro Tebe shrnula 5 nejčastějších chyb při fotografování koní. Věřím, že pro Tebe budou tyto tipy velice užitečné.