TIPY: Jak stanovit cenu za fotografování?

24.05.2019

Nejednou už se mě někdo ze začínajících fotografů zeptal: "Jak si mám stanovit cenu za focení?" Odpověď na tuto otázku v podstatě rozděluji na dvě části, a to na stanovení "hodinové sazby" za focení a zároveň také na "sazbu za fotografii".

Hodinová sazba

Stanovení hodinové sazby bývá o něco málo snazší. Obvykle si totiž mnohem snáz dokážeš představit, kolik zvládneš vydělat na jakékoli brigádě, na kterou můžeš ve svém volném čase vyrazit a o stejnou výši si tedy můžeš říci při fotografování koní. Důležité však je, stanovit si cenu nejen s ohledem na čas prožitý s koňmi a jejich majiteli v terénu, ale také zohlednit čas strávený při úpravách fotografií doma.

Příklad: Pokud vím, že bych si na brigádě za hodinu vydělala 250 korun a místo toho bych raději fotila koně, než pracovala na plnění snu někoho jiného, stanovím si tedy svou cenu na hodinu ve výši 250 korun. Když budu tedy pracovat s tím, že strávím zhruba hodinu v terénu a hodinu nad úpravou fotografií, je pak jasné, že za focení by mi měl klient zaplatit 500 korun celkem.

V pokročilejší fázi je samozřejmě dobré zohlednit nejen částku, která Tě bude motivovat k práci, ale také "ošupné" techniky, kterou pro výkon své práce potřebuješ (tedy: fotoaparát, počítač/notebook, software pro úpravu fotografií,...). Neméně důležitou položkou je i cena za dopravu. Pokud se dopravím na místo vlakem, nebo autobusem, zohledním tedy prvotně cenu jízdného a později je dobré myslet i na čas, který na cestě strávíš.

Stanovením hodinové sazby se tedy jednoduše dopídím celkové ceny za fotografování a postupně ji mohu navyšovat s ohledem na svou sebedůvěru a kvalitu mé tvorby. Obecně se dá držet i pravidla: "Pokud zákazník brlbá, že je cena vyšší, ale i přesto ji zaplatí, tak je cena stanovena správně.".

Sazba za fotografii

Stanovení sazby za fotografii se může odvíjet od již stanovené celkové ceny za focení. Pokud tedy znám celkovou cenu za focení, dokážu také odhadnout kolik fotografií za daný čas zvládnu klientovi upravit a také odevzdat. Od jednoduchého výpočtu se tedy dá odvodit i cena za jednu fotografii. Stanovení sazby za fotografii se hodí pro případ, že se klient chce nad rámec sady fotografií, které od Tebe získal, dokoupit další, které si vybere z dalších zaslaných náhledů. V momentě, kdy si klient vybere do deseti fotografií, pak cenu za kus odvodíš z celkové ceny fotografování a tu navýšíš o 50%. V případě, že si klient objedná více jak deset fotografií, cena za jednu fotografii odpovídá ceně zjištěné z celkové ceny za fotografování.

Příklad: Pokud mám stanovenu celkovou cenu za fotografování na 500 korun a vím, že zodpovědně nafotím a upravím 10 fotografií, pak je cena za jednu fotografii v přepočtu 50 korun. Cena za sadu do deseti fotografií tedy bude 75 korun za jednu fotografii. Pokud si klient objedná více jak deset fotografií, je cena zmiňovaných 50 korun za kus.