TIPY: Co vše musí umět úspěšný fotograf?

09.09.2018

Být fotografem, znamená umět nejen dobře fotografii pořídit a následně ji upravit, ale souvisí s tím nemálo dalších velice zajímavých činností. Pojď se tedy společně se mnou podívat na to, co všechno musí umět úspěšný fotograf.

Musí být technicky zdatný...

A to v podstatě nesouvisí jen s ovládáním fotoaparátu a počítače, ale také s tím, aby člověk uměl využít dnešních technologií ve svůj prospěch a dokázal tak prostřednictvím nich ukázat lidem, že jeho fotografie skutečně stojí za sledování. Je tedy třeba ovládat nejen zpracování webu, ale také práci se sociálními sítěmi a případně i různými aplikacemi na mobilním telefonu.

Musí mít duši obchodníka...

Protože, když už člověk něco tvoří a chce se tím také začít živit, musí vědět, jak svůj produkt, nebo službu prodat. Někdo to má jednoduše v sobě a vysype prodejní text doslova z rukávu, jinému to trvá dlouhé měsíce, než se naučí správně oslovit lidi. Obzvlášť nelehký úkol je to navíc pro introverta...

(ZE ŽIVOTA FOTOGRAFA: "Kupte si to, kupte si to, proboha... někdo to už kupte, nebo budu mít k obědu zase suchý chleba se solí...!")

Musí umět komunikovat s klientem...

Jedna věc je vůbec klienta získat, aby si produkt, nebo službu zakoupil, druhá věc je pak samotná realizace, nebo také dodání objednávky. Náš zákazník, náš pán. A podle toho je třeba se chovat, protože jedině spokojený zákazník poskytne v budoucnu pozitivní referenci na naši službu a případně se také bude chtít vrátit a objednat znovu.

Musí si umět naplánovat svůj čas...

Není to jen o plánování jednotlivých fotografování do kalendáře, ale je také nutné zohlednit čas strávený nad úpravou fotografií, nad přesunem z jednoho místa na druhé, a to je obzvlášť důležité plánovat velice efektivně. A když je času opravdu málo, je někdy důležité zatnout zuby a stát se na chvíli noční sovou a máknout. Ne nadarmo se říká, že je to práce "od nevidím, do nevidím".

(ZE ŽIVOTA FOTOGRAFA: "Zajisté, já vám ty fotografie moc ráda odevzdám ještě dnes... A nevadí, že to bude dvě, nebo tři hodinky po půlnoci? Dřív to vážně nestíhám...")

Musí milovat zvířata...

Fotografování koní je také o tom, že musí člověk umět pracovat se zvířaty. Musí tedy umět předvídat, co by se mohlo v dané situaci stát, případně jak se zvířetem zacházet pro docílení konkrétní pózy. A hlavně mít trpělivost! Bez té to opravdu mnohdy nejde, když se kůň rozmyslí, že uši dopředu nedá a nedá... Můžeme se na hlavu stavět a nic s tím nezmůžeme.

(ZE ŽIVOTA FOTOGRAFA: "Jasně, to nevadí, že mi Tvůj koníček zrovna okusuje můj novej baťoh s fototechnikou, buď úplně v klidu, fakt...")

Musí zvládat extrémní počasí...

Ne každý den zrovna svítí sluníčko, na obloze se houpe pár mráčků a teploměr se šplhá ke krásné pětadvacítce. Při závodech se kolikrát počasí neptá, komu je zima, zda někoho zebou palečky u nohou, nebo, že někoho snad šlehá ostrý sníh do tváří. Je třeba zatnout zuby, nastavit fotoaparát a těšit se na krásné výsledné fotografie.

Musí být skvělým řidičem...

Fotografování se bohužel bez řízení auta příliš neobejde, přeci jen okres, ve kterém člověk bydlí, je dost velký, ale jen do té doby, dokud nejsou vyčerpáni všichni potenciální klienti, pak je nutné překročit hranice a vydat se za novými klienty. A není to až tak překvapivé, že při cestách za fotografováním ty kilometry vážně naskakují, takže pár desítek tisíc kilometrů ročně to fotografování vážně dá. A při tolika cestách ročně se musí umět člověk řádně popasovat i s různými uzavírkami, zácpami, a tak není divu, že si po chvíli vychytá spoustu skvělých zkratek, které občas i prodlužují cestu... To cestování prostě člověk musí milovat!

Musí si umět poradit...

Při fotografování kolikrát nastane spousta neočekávaných situací, které člověk musí řešit a tak je nutné si umět jednoduše a rychle poradit. A když člověk neví, co se vzniklou situací, musí alespoň vědět, komu zavolat.

(ZE ŽIVOTA FOTOGRAFA: "Klid, hlavně klid, nepanikař, nějak tu situaci zvládneš... Jako jo, je to v pytli, nemáš teď u sebe ani jednu paměťovou kartu do foťáku, ale... uklidni se a přemejšlej, co teď, jo?!")