Sem vložte podnadpis

Jak pracovat s popředím? 

Bojuješ neustále s nevzhledným pozadím, které se objevuje ve výběhu za koňmi, nebo dokonce na závodech? Nevíš, čím oživit svoje fotky? Tak pojď zapojit do fotografie práci s popředím! Dáš tak fotkám zcela nový rozměr, dostaneš do nich zajímavé barvy, vyčaruješ v nich větší hloubku a navíc budeš soustředit pohled diváka tam, kde je to důležité.

Proč pracovat s popředím?

Základem tohoto principu je, umístění předmětu do popředí fotografie tak, aby tvořil barevnou složku, nebo složku s barvou a zároveň také strukturou. Vtáhneš tak diváka do prostoru, kde byla fotografie zachycena a bude tak mít pocit, že je součástí děje ve fotografii. Navíc mu vymezíš a orámuješ předmět, který ve fotografii hraje hlavní roli a jeho pozornost tak nebude stahována jinam. Při fotografování v přírodě, tak navíc podpoříš danou atmosféru a pocit z konkrétního ročního období, díky využití dostupných přírodních prvků, jako jsou listy, stromy, tráva. V momentě, kdy není zrovna žádný takový předmět k dispozici, jednoduše utrhni lístky, nebo květiny jinde a podrž si je před fotoaparátem v ruce. Díky této metodě můžeš navíc předmětem v popředí zakrýt vše, co se schovává v pozadí a na fotografii tak ruší. Schovej tedy v pozadí nevzhledné sloupy elektrického vedení, ohradníkovou pásku, nebo křiklavě žlutou popelnici.

Jak na to?

O tom, jak bude ve fotografii vložený předmět v popředí vypadat, rozhoduje vzdálenost předmětu od fotoaparátu. V momentě, kdy budeš chtít vyčarovat ve fotografii pouze konkrétní barvu předmětu v popředí, umísti tento předmět, co nejblíže k objektivu. Naopak, pokud bude cílem do fotografie zakomponovat nejen barvu, ale i strukturu předmětu v popředí, kousek si od něj ustup.

Ukázka

Pro umístění do popředí fotografie lze využít opravdu cokoli, co je k dispozici. Může to být tráva, rozkvetlé květiny, hrazení okolo arény, ale také keř u dráhy, jako je v ukázkách na fotografiích. Fantazii se jednoduše meze nekladou.