Sem vložte podnadpis

Co vše na fotografii retušovat? 

Lámeš si neustále hlavu s tím, co vše je dobré na fotografii vyretušovat a co naopak ponechat? Pak mám pro Tebe hned několik tipů, jak při retušování uvažuji a postupuji já.

Při retušování je důležité vytvořit novou realitu tak, aby pasovala do té původní bez náznaku, že se cokoli na fotografii změnilo. Pokud retušuji místa, která jsou součástí koně, držím se především pravidla: s čím se kůň nenarodil, to by mělo jít pryč. A co se týká retuše prostředí, jde mi vždy o to, aby byl hlavní předmět zájmu zasazen do prostředí, které je čisté a přehledné a diváka tedy neruší od sledování hlavního dění na fotografii. Veškeré retuše provádím v programu Adobe Photoshop za pomocí klonovacího razítka (klávesová zkratka: S), záplaty (klávesová zkratka: J) a také vrstev s maskami.

Pozadí

Při retušování pozadí se většinou zbavuji předmětů, které jsou opravdu rušivé a vím, že je mohu hravě nahradit prostředím z pozadí, které bude vypadat přirozeně a bude mi na původní pozadí navazovat. Většinou to bývají ohradníky, sloupy, tyčky, budovy, atd. Pro odstranění rušivého pozadí využívám všech dostupných nástrojů, tedy klonovacího razítka, záplaty, ale občas je vhodné i zkopírovat pozadí do nové vrstvy a následně použít masku.

Ospalky

U očí koní se obvykle objevují ospalky, které rozhodně stojí za odstranění. Oko koně tak působí mnohem čistějším a zdravějším dojmem. Obvykle velmi dobře postačí pro odstranění ospalek klonovací razítko.

Nozdry

V nozdrách koně často ulpívají nečistoty, jako je prach, pyl a občas má nějaký koník i tu "nudli u nosu", kterou je také dobré odstranit. Koník bude opět působit na fotografii zdravým a čistým dojmem. Pro retuš používám převážně klonovací razítko.

Srst

Na srsti se občas objeví nečistoty od trávy, nebo hlíny, když se nám koník nechtěně při fotografování vyválí, nebo sežere kus trávy, nebo najdeme na srsti i nějaké drobné oděrky, které je určitě vhodné potlačit, opět za účelem zdravého vzhledu koně. Pro tyto případy mi obvykle velmi dobře poslouží klonovací razítko.

Vodítko okolo krku

Někdy máme možnost vyfotit koně bez ohlávky, nebo uzdečky, a to i v momentě, kdy se zrovna koník nepohybuje ve volnosti ve výběhu a pak je vhodné mít jej alespoň trochu pod kontrolou a to tak, že mu přehodíme vodítko okolo krku. Vodítko by však na výsledné fotografii působilo rušivě, a tak je vhodné ho odstranit. Pro retušování vodítka obvykle používám klonovací razítko a někdy také záplatu.

Vodítko připnuté do ohlávky, nebo uzdečky

Dost často nebývá jiná možnost, než předvedení koně na uzdečce, nebo ohlávce, kdy je nutné ho držet pod kontrolou na vodítku, které je připnuté přímo do kroužku na ohlávce, do udidla, nebo do spojky. Při retušování pak používám nejen klonovací razítko a záplatu, ale občas je nutné i zkopírovat obsah pozadí do nové vrstvy s maskou.

Hmyz

Mouchy, mouchy a zase ty mouchy! Bez nich se bohužel většina focení koní neobejde a tak je dobré si s retuší pohrát, protože ve finále na Tebe čeká krásná čistá fotografie. Pozor však na odstraňování much, je třeba odstranit nejen je, ale také jejich stíny! Při retušování jakéhokoli hmyzu nejčastěji používám klonovací razítko.

Chceš se naučit, jak upravovat a retušovat fotografie? Tak se přihlaš ještě dnes na kurz věnovaný programům Adobe Lightroom a Adobe Photoshop. Pořízení fotografie je 50% celé práce, druhou polovinu tvoří samotná úprava fotografie...